UPM Grada® 2000

Dzięki rozwojowi najnowszej technologii Grada®, UPM Grada® 2000, umożliwia wydajniejszy proces formowania materiału drzewnego niż dotąd. Drewniana płyta termo-formowalna może być gięta już w 95oC, co umożliwia szybsze nagrzewanie surowca. Proces prasowania formy jest wydajniejszy i zaoszczędza energię zarazem.

Formowanie sklejki UPM Grada® 2000 jest łatwe i wydajne w dwóch krokach – najpierw płyta jest grzana a następnie formowana i chłodzona w matrycy. Produkt jest wyprodukowany przy użyciu drewna certyfikowanego według FSC i PEFC oraz jest zgodny z najlepszą praktyką zrównoważonego i odpowiedzialnego leśnictwa. Klej zastosowany w tym panelu nie zawiera formaldehydu ani innych uciążliwych związków.

Panel
Panel UPM Grada® 2000 wykonany jest z ułożonych naprzemiennie, obwodowo skrawanych fornirów brzozowych. Brzoza jest znana ze swojej siły i stabilności.

Jakość
Arkusze fornirowe są sklejone klejem odpornym na wilgoć (EN 314-2). Jakość forniru wierzchniego po obu stronach panelu jest zgodna z klasyfikacją według normy EN 635, BB (III).

Opcje paneli:
• Panel EasyTop z wtopionymi na gorąco liniami kleju na górnej powierzchni panelu umożliwia pokrywanie go bez dodatkowego kleju.
• UnderCover (panel spodni) to jest niskokosztowy panel z fornirami nieklasyfikowanymi. Środowisko, zdrowie i bezpieczeństwo Folia klejąca (pomiędzy warstwami panelu) UPM Grada® 2000 nie zawiera formaldehydu. UPM Grada® 2000 spełnia wymagania EN 13986 E1 oraz CARB bez dodanych klas emisji formaldehydu. Na końcu cyklu życia ten produkt może być bezpiecznie przetworzony albo spalony. Materiały poszyciowe wielokrotnego stosowania jak laminat, naturalny fornir albo tekstylia mogą być przyklejone powierzchni panelu EasyTop bez dodatkowego kleju.

Zasady formowania
Kiedy raz panel UPM Grada® 2000 zostanie rozgrzany do temperatury 95°C, klej pomiędzy fornirami topi się umożliwiając, że może zostać uformowany w różne kształty. Stopiony klej pozwala, aby forniry ślizgały się, a to umożliwia formowanie. Gorący panel zostaje uformowany w matrycy i tak samo schłodzony do 70°C. UPM Grada® 2000 jest optymalny dla dwóch kształtów w dwóch wymiarach. Jeżeli jest to wymagane, prasujący formę produktu wybiera i dostosowuje właściwą powierzchnię do końcowego produktu, np. laminat lub fornir. Materiał na powierzchnię może być położony na panelu przed grzaniem i formowaniem.

Wymiary
Standardowe wymiary paneli to: 1250 x 2500 mm, 1500 x 3000 mm. Docinanie na żądany format następuje na podstawie wzajemnych ustaleń. Tolerancje wymiarowe:
< 1000 mm ±1 mm
1000–2000 mm ± 2 mm
> 2000 mm ± 3 mm

Przechowywanie
Drewno jest żywym materiałem z tendencją do wahań wilgotności zależnie od otaczających warunków. Wahanie wilgotności może mieć wpływ na płaskość i stabilność wymiarową paneli. Aby zapobiec penetracji wilgoci podczas transportu i przechowywania, panele są pakowane i przechowywane w zaklejonej folii. Panele powinny przy przechowywaniu pozostać w zamkniętych opakowaniach do czasu użycia w produkcji. Wymagane warunki wewnętrznego przechowywania:
- maksymalna temperatura 30°C;
- maksymalna wilgotność 60%.

Sposób użycia

  • Wybierz powierzchnię oraz jej układ jeśli potrzeba.
  • Rozgrzej i ściśnij płytę aż osiągnięta zostanie temperatura 130°C w środku płyty. (Temperatura prasowania wynosi około 145°C)
  • Ukształtuj, sprasuj i zagnij do momentu aż temperatura komponentu opadnie poniżej 80°C.